محفل ویراستاری نوشته ها

نوشته هایم دست به گریبانم شده اند . محفلی پر از کلمات تشکیل داده اند . یکسری از نوشته هایم خواستار اختصاص دادن جمعی جداگانه به برخی از کلمات هستند . یک سری دیگرشان نیز روی بالاترین ستون های محفل رفته اند و می گویند :« الا و بلا باید یک سری از کلمات ، کامل از محفل نوشته ها بیرون رانده شوند .» به گفت و گو هم راضی نمی شوند . همان ابتدا گفتند که یا بیرونشان کنم یا اینکه خودشان را از آن بالا پرت می کنند . در نتیجه مجلس نوشته ها به هم می ریزد . با پا در میانی داستان های تمام شده و کلمات اشرافی شان بالاخره از ستون پایین می آیند . با برگزاری جلسه ای مختصر ،کوتاه آمدنشان را اعلام می کنند . اما چند شرط لازمه کوتاه آمدنشان است . که اگر به آنها عمل نشود . دوباره همان آش و همان کاسه می شود . یکی از کلمات با قدم های افاده ای و حق به جانبی جلو می آید . یک طومار طولانی دستم می دهد و همانطور عقب گرد سرجایش بر می گردد. طومار را که باز می کنم لیستی بلند بالا از دستم در می رود . روی فرش پر نقش و نگار سر می خورد . طومار قِل می خورد تا انجا که دیگر دور قِل خوردنش تمام شود . با صدای بلندی خواندن شروط را شروع می کنم .

نشانه گذاری : باید ما بین برخی از کلمات نشانه هایی گذاشته شود که خدایی نکرده سوء برداشتی پیش نیاید .

جدا کردن و پیوسته کردن : فکر نمی کنیم لازم باشد. اعلام کنیم برخی کلمات باید نیم فاصله خودشان را رعایت کنند . برخی دیگر هم همانطور که از ابتدای زندگی با کله به هم چسبیده بودند . برای جدایی تلاشی نکنند . تا محفل به هم نریزد .

املا و تلفظ درست واژگان : خواهش می کنم برخی دوستان، از درست کردن ظاهر جدید و عمل های زیبایی خودداری کنند . همان قیافه قبلی شان درست ترین و زیباترین قیافه ای است که می توانند داشته باشند . ولیکن امکان دارد با شخص دیگری اشتباه گرفته شوند و یا حتی اسم شان اشتباه خوانده شود . در این صورت نباید شاکی پرونده شوند . و مجلس را با قلدری به دست گیرند .

حشوهای زبانی : خواهش بنده این است ؛ از اجازه دادن به ورود دو دوست هم معنی در کنار هم و یا در یک جمعِ نوشتهِ نشسته خودداری شود . به کلمات عزیز برنخورد اما نگاه کنید . « عسل شیرین» ، جالب نیست.

تنوین : امیدوارم دلخوری بین دوستان ایجاد نشود و نژادپرستی تعبیر نشود . اما تنوین در بین کلمات فارسی جای ندارد .

ایجاز : لطفا از زیاده گویی و لیست دراز تهیه کردن برای دعوت کلمات دست بردارید. نوشته ای کوتاه و مختصر با کلمات مفید ، محفل زیباتری گرد هم می آورد .

حذف فعل : لطفا لطفا لطفا ، کلمات با افعال مختص خودشان به جمع مان بپیوندند. هر کلمه ای دست در دست فعل خود بیاید .

کاربرد نامناسب افعال معین : تا یادم نرفته است . لطفا کلمات عزیز در محفل داستان با افعال اداری وارد نشوند. مجلس نوشته های داستانی است . با نوشته های نامه های اداری اشتباه نگیرید.

استفاده از فعل مجهول : افعال عزیزی که قصد مجهول ماندن دارند . باور کنید کمی گشاده رویی و نشستن در کنار کلمات ، خاطره ای به یاد ماندنی نصیب تان می کند . و یک عکس سلفی از نوشته های زیبا برایتان به یادگار می ماند .

« را » ی مفعولی : خطاب به مفعولین عزیز لطفا دست « را » ی خودتان را بگیرید و پشت سر خودتان به جمع بیاورید .

کلمات بیگانه : از دادن اجازه ورود به کلمات بیگانه معذوریم . لطفا اصرار نکنید .

توجه به بار کلمات : کلمات عزیز توجه کنید ، خودتان بار خودتان را درک کنید . کلمات با بار منفی، نشستن شما در جمع کلمات با بار مثبت جایز نیست . این توصیه برای کلمات با بار مثبت نیز می باشد. با زور و اجبار نشستن در جای بزرگان نوشته ای پر از خطاست .

حرف اضافه : حروف اضافه عزیز ، روی حرفم با شما است. لطفا یا در کنار اسم بنشینید . یا بعد از صفت بنشینید . با تشکر

کاربرد نا بجای کلمات : کلمات عزیز در جایی بنشینید که معنای شما به درستی تشخیص داده شود . خوانندگان را هم سردرگم نکنید .

عطف های بیهوده : دست در دست هم گذاشتن دو کلمه همسان زیبا نیست . باور کنید هر کدامتان به تنهایی خیره کننده تر به نظر می رسید . باور داشته باشید یا نه کنار هم نشستن شما بیهوده است . حشو های عزیز به خود نگیرید . به عنوان مثال بخواهیم نام ببریم . پیوند دادن سخت و دشوار در یک جمله بی فایده است . جمله را با هرکدامشان جداگانه بنگرید . زیبا نیستند ؟!

حالا انتخاب با خودتان است . شما میزبان نوشته ها و کلمات هستید . امیدوارم در محفل بعدی به زیبایی هر چه تمام تر میزبانی کنید .

برگرفته از آموزش های استاد کلانتری عزیز

 

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *